12. 01. 2021. V souvislosti s pokračujícími omezeními vnitřních akcí byly také zrušeny veškeré původní vypsané termíny do konce února 2021. Místo nich budou pro únor 2021 vypsány speciální termíny pro 9 osob, pro všechny typy zkoušek. Kapacita termínů bude podle zájmu navyšována. Další informace v aktualitách a na FB.

Seriál rad EFA/EFP poradců

1.4.2020
titulní obrázek

EFA/EFP poradci radí s aktuálními finančními otázkami - PRŮBĚŽNĚ AKTUALIZOVÁNO

Ze všech médií se na nás valí spousta informací, můžete mi, prosím, poradit, kde najdu aktuální souhrn, který je průběžně doplňován a aktualizován?

Odpověď: "Informací je v současné době opravdu hodně. Já např. sleduji webové stránky www.penize.cz, kde je vše strukturováno dle témat (jak pro občany, tak pro podnikatele a firmy) a jsem schopen si požadované informace jednoduše dohledat. Web obsahuje mj. i praktické odkazy, jako jsou např. odkazy na informace o odkladu splátek a formuláře pro odklad splátek půjček u jednotlivých bank (v části ""Finance a koronavirus"" www.penize.cz/koronavirus).

Dalším vhodným zdrojem informací pro podnikatele a firmy je i web Hospodářské komory České republiky www.komora.cz, který také využívám."

Jaké jsou dnes možnosti odložit si splátky úvěrů?

Odpověď: V současné době jsou banky připraveny pomoci Vám s odkladem splátek, některé i "na dálku", tzn. bez nutnosti návštěvy pobočky banky. V každém případě kontaktujte telefonicky svého poradce, bankéře, popř. volejte na linky pro klienty, které najdete na webových stránkách dané banky. Některé banky již mají na svých webových stránkách on-line formuláře žádosti o odklad. Vždy je totiž potřeba u svého poskytovale úvěru o odklad požádat. Dnes (1.4.2020) bude vláda projednávat mj. návrh na "plošný" odklad splátek až na půl roku, a to u bank i nebankovních poskytovatelů úvěrů, na výsledek si však ještě musíme počkat.

Co mám vůbec v dnešní době dělat?

Odpověď: Hlavně zachovat chladnou hlavu, klid a rozvahu, pokud je to jen trochu možné. I když je současná krize relativně hluboká a prudká, svět se z ní otřepe, stejně jako z minulých krizí. Svět se určitě částečně změní, ale vše se zaběhne do starých pořádků. Nebuďte v tom sami, nepanikařte v investicích, poraďte se se svým finančním poradcem, nerušte smlouvy nahodile a bezhlavě. Využijte všechny možnosti, které jsou/budou k dispozici (na překlenutí současné situace čerpejte ze své likvidní rezervy, pokud ji máte vytvořenu, požádejte o odklad splátek úvěrů, pokud je to nutné atd.). V případě, že investujete a využíváte tak poklesů na finančních trzích, neinvestujte peníze, které slouží jako finanční rezerva na pokrytí nezbytných výdajů, tu si za každou cenu držte.

Kvůli současné situaci mám problémy splácet úvěr, mohu si požádat o odklad splátek ?

Odpověď: Ano, v současné době je již většina bank připravena vyjít svým klientům vstříc, některé ještě svou metodiku a podmínky finalizují. Obecně banky umožní odklad splátek, ať se jedná o spotřebitelské úvěry (půjčky), hypotéky, úvěry ze stavebního spoření, v některých případech i leasing a firemní úvěry. Vždy však půjde o individuální posouzení situace každého klienta a jeho možností dále úvěr splácet. V každém případě kontaktujte telefonicky svého poradce, bankéře, popř. volejte na linky pro klienty, které najdete na webových stránkách dané banky.

Mám v současné situaci odprodat své investice?

Odpověď: Někteří z Vás zažili určitý propad ve svých investicích. Důležité je nepodlehnout panice, poklesy patří na finanční trhy stejně jako vzestupy. Pokud se jedná o dlouhodobou investici, jako např. odkládání peněz na důchod, nepanikařte, své investice neprodávejte. A proč? Když investici odprodáte, realizujete ztrátu. Jinými slovy vyberete si méně, než kolik jste tam měli a již nikdy nemáte možnost návratu investice na původní nebo vyšší hodnotu. Obecné pravidlo říká, že "pokud je krize, investuj". Zavolejte svému finančnímu poradci, společně se podívejte na to, jak máte sestavené portfolio a co s ním případně dělat. Hlavně v klidu, s rozvahou a s dlouhodobým výhledem.

Jak si mohu při současných nižších příjmech "optimalizovat" svůj rodinný rozpočet?

Odpověď: Určitě je vhodné zrekapitulovat si své výdaje, omezte je pouze na ty nezbytné. Co se týká splátek úvěrů, jednou z cest, jak měsíčně platit méně, může být i tzv. konsolidace. Jinými slovy sloučení více úvěrů do jednoho, prodloužení doby splatnosti a snížení celkové měsíční splátky. Neřešte nyní přeplatky úroků, ale řešte měsíční finanční zatížení, které je potřeba snížit na co nejnižší úroveň. Pokud máte svého poradce, zavolejte mu, pokud ne, zavolejte do své banky, jistě Vám rádi poradí.

TIP

"Pokud máte svého finančního poradce, neváhejte se na něj obrátit s jakýmikoliv dotazy.

Pokud finančního poradce nemáte, nebo vám není schopen pomoci, vyberte si z více než 300 poradců s certifikátem EFA/ EFP.

Kontaktovat je můžete přímo ze stránky https://efpa.cz/poradci - zde si podle regionu či jména vyberete vám nejbližšího odborníka"

Máte i Vy otázku, na kterou chcete znát odpověď? Napište nám ji na helpdesk@efpa.cz a my Vám zajistíme odpověď.

Váš tým EFPA

Sdílejte

zpět na všechny aktuality