12. 01. 2021. V souvislosti s pokračujícími omezeními vnitřních akcí byly také zrušeny veškeré původní vypsané termíny do konce února 2021. Místo nich budou pro únor 2021 vypsány speciální termíny pro 9 osob, pro všechny typy zkoušek. Kapacita termínů bude podle zájmu navyšována. Další informace v aktualitách a na FB.

Global Money Week 2019 finišuje

29.3.2019
titulní obrázek

Dalším z řady EFA a EFP poradců, kteří obětavě zvyšují finanční gramotnost dětí a mládeže, je Michal Voldán.

Na fotografiích můžete vidět, že i pro něho je GMW 2019 náročný, ale Michal je opravdový profesionál a přednášky na školách si užívá. Do GMW se aktivně zapojil již v roce 2018.

Tento týden působil na několika školách, co bylo tématem přednášek a workshopů, se můžete dočíst níže.

Přikládáme i jeho krátké zamyšlení na téma děti a kapesné.

Program přednášek:

  1. března - Gymnázium K. V. Raise Hlinsko - 3x 45 min.
  • 2x téma finanční plánovaní
  • 1x téma zaměřené na úvěry a zhodnocování peněz
  1. března - SPŠ Čáslav - 2x 90 min.
  • téma finanční plánovaní
  1. března - ZŠ Přelouč - 2x 90 min.
  • téma podnikání a podnikavost

Zamyšlení na téma děti a kapesné

Téměř každá rodina učí své děti šetřit. Koupí dítěti pokladničku, ve které pak má dítě své úspory a při různých příležitostech, jako jsou třeba narozeniny, si dítě ukládá do pokladničky další peníze, které dostane od rodiny.

Nabídka bankovních účtů pro mladé na českém trhu již dnes umožňuje mít svůj vlastní běžný účet. Ten je vesměs nabízen zdarma a výhody jsou patrné například i v tom, že má dítě (i rodič) větší přehled o jeho hospodaření, ale hlavně se dítě učí pracovat s bankovními systémy, což je velmi důležité.

Myslím, že je velká nevýhoda, když dospělý osmnáctiletý člověk nezná, jak funguje například běžný účet, jak se zřizuje a jaké poplatky či služby může očekávat. Jednou jsem byl např. požádán, abych asistoval u výběru peněz z bankomatu.

V případě nauky finanční gramotnosti dětí se nejedná pouze o bankovní účet. Možná je pro dítě mnohem důležitější a cennější to, když je vtaženo do hospodaření rodiny. Z toho si může dítě odnést povědomí o nákladech rodiny, jak jeho rodina řeší finanční produkty anebo informace o tom, jak se v životě vydělávají peníze a jaká je jejich hodnota. Když pak dítě dostává své kapesné, může o svých penězích lépe přemýšlet.

Michal Voldán, EFA

obrazek
obrazek
obrazek

Sdílejte

zpět na všechny aktuality