Odborné zkoušky INVESTICE podle ZPKT již běží: Historicky první termín v ČR realizován!

12. 07. 2018 15:40

Zkouška se konala v Praze ve čtvrtek 12. července 2018. Přes probíhající prázdniny se zkoušky účastnilo 21 zájemců z celkem 7 společností – bank, investičních společností a zprostředkovatelů, což svědčí o brzkém zájmu a potřebě tuto zkoušku absolvovat.

Nové odborné zkoušky jsou definovány novelou ZPKT a Vyhláškou č. 319/2017 Sb., o odborné způsobilosti pro distribuci na kapitálovém trhu. Odborné zkoušky se konají ve dvou kategoriích, a to podle rozsahu investičních nástrojů, pro které je daná osoba oprávněna poskytovat investiční služby:

  • Odborná zkouška pro jednání se zákazníkem v rámci poskytování investičních služeb týkajícího se pouze investičních nástrojů uvedených v § 29 odst. 3 zákona (zúžený rozsah nástrojů – IZ). Tato zkouška má 60 otázek na znalosti a 3 případové studie.
  • Odborná zkouška pro jednání se zákazníkem v rámci poskytování investičních služeb týkajícího se všech investičních nástrojů uvedených v § 3 odst. 1 zákona (plný rozsah nástrojů). Tato zkouška obsahuje 92 otázek na znalosti a také 3 případové studie.

Jaké jsou výsledky prvního termínu a základní statistika?

Úspěšnost prvního termínu je vysoká, celkově dosáhla 80,95%. Zaznamenali jsme také jeden test se 100 % úspěšně zodpovězených otázek.

Z výsledků je zřejmé, že zdrojová databáze otázek vytvořená pro ČNB konsorciem EFPA-VŠFS je správně nastavena a svou náročností odpovídá cílové skupině.

Po vyladění drobných chyb a nezbytné aktualizaci bude tato databáze jistě sloužit jako dobrý základ odborné zkoušky.

První výborné výsledky je však nutno interpretovat opatrně. Úvodního termínu se účastnili zkušení poradci a bankéři, a podle záznamů systému věnovali studiu a přípravě adekvátní energii a čas.

V souladu s obdobným vývojem u zkoušek odborné způsobilosti pro úvěry lze do budoucna očekávat mírně klesající úspěšnost testů, avšak stále plně v intencích běžné úspěšnosti.

Gratulujeme prvním certifikovaným poradkyním a poradcům!

Těší nás, že jsme takto rychle a jako první mohli trhu přinést možnost splnit požadavky zákona na odbornost v investicích, a to za zcela mimořádných podmínek, které vzbudily na trhu velký ohlas.

Novou zkoušku u EFPA ČR lze sjednat již od 699,- Kč bez DPH, tj. s až 30% slevou oproti běžným cenám zkoušek. Více informací poskytne náš helpdesk a najdete je i na https://efpa.cz/zkousky.

Ing Petr Volek, Ph.D.

Člen Rady EFPA pro profesní zkoušky

Tým EFPA ČR

Sdílejte

Zpět na seznam článků

Napište námKontakt

Tel. Helpdesk: 246 056 100 (8:30 - 17:00)
Mobil Výkonný ředitel: +420 725 966 655
Email info@efpa.cz

Adresa

Pobřežní 249/46,
186 00 Praha 8
Czech Republic

Tento web používá soubory cookies. Cookies nám pomáhají analyzovat návštěvnost a přizpůsobovat naše služby vašim potřebám. Prohlížením tohoto webu dáváte souhlas s jejich využíváním. Další informace