26. 7. 2021: Vážení účastníci prezenčních zkoušek. V souladu s vyjádřením MZdr ČR se opět upravují požadavky na účast na veřejných termínech zkoušek: již není možné využít samotestů či testování v zaměstnání/škole. Více v aktualitách. Tým EFPA ČR

Konference 2017 - jaká byla?

27.9.2017
titulní obrázek
  • Dosud největší EFPA konference s 345 účastníky
  • 22 partnerů konference, 8 mediálních partnerů, 17 řečníků včetně 6 zahraničních z JAR, Německa, Rakouska a dalších zemí.
  • Nově zařazeno 8 workshopů s tématy, jako jsou alternativní investice, kryptoměny, hypoteční trh a např. budoucnost investování.
  • Vladimír Pikora na konferenci mj. představil svoji právě vycházející knihu „Robot na konci tunelu“.

20. září proběhla již šestá Mezinárodní konference EFPA ČR, věnovaná tématům finančního poradenství a plánování. Pojďme si okamžiky konference připomenout v krátkém shrnutí, obsahujícím 6 „nej“ pro šestý ročník konference – jaká byla?

Největší

Opět největší z dosavadních EFPA konferencí: Počet zaregistrovaných hostů a účastníků konference dosáhl 345. Konference přilákala 22 partnerů a 8 mediálních partnerů, uskutečnila se za účasti 11 domácích a šesti zahraničních řečníků z Německa, JAR, Velké Británie, Holandska, Rakouska a Slovenska.

obrazek

Nejvíce témat

Poprvé byly zařazeny modulové workshopy, ze kterých si mohli účastníci vybrat svá témata. Velkým tahounem bylo téma alternativních investic (hned dva bloky za účasti Richarda Siudy z Conseq a Petra Slada z OCCAM), zcela zaplněné sály byly i v rámci bloků zaměřených na budoucnost investování a chování investorů (Petr Šimčák z Amundi, Petr Brožek z ARCA a i Zdeněk Sluka z Broker Trust společně s Lukášem Kaplanem). Jasným tématem byl i hypoteční trh a jeho vývoj v podání Jana Sadila z ČSOB, a nesmíme zapomenout na inovativní přednášky o diskrečním řízení fondu od Brandona Zietsmana z PortfolioMetrix a příspěvek k virtuálním měnám od Romana Scherhaufera z EIC. Všechny tyto workshopy byly navíc zařazeny do programu následného vzdělávání a odměněny kredity pro EFA poradce.

obrazek

Nejrychleji hovořící hlavní řečník

Zazněla výborná přednáška Vladimíra Pikory, ekonoma a spoluautora bestsellerů, ve kterých s Markétou Šichtařovou glosují dění v reálné ekonomice. Pro finanční poradce a plánovače byla inspirací a i důvodem k zamyšlení. Pokud v příštích 15-20 letech lze očekávat ztrátu až 40 % současných pracovních míst v ekonomice z důvodu automatizace výroby a nástupu průmyslu 4.0, nemělo by to být již teď impulsem pro finanční plánování a sestavování portfolií, a to zejména v kontextu ještě doznívající hypoteční horečky?

Nej„tech“

Zajímavou podívanou přinesla i závěrečná panelová diskuse za účasti hlavních představitelů platinových partnerů EFPA konference. Jiří Paták (Chytrý Honza a.s.) přinesl obrazovou prezentaci s pohledem na budoucí vývoj poradenského trhu. Poradce blízké budoucnosti podle něj nebude moci úspěšně působit na trhu bez nekompromisního ovládnutí všech možných technologií – ať už fintech aplikací nebo např. sociálních sítí, aplikací používající umělou inteligenci a další vymoženosti. Michal Knapp (Broker Trust), Vít Mikolášek (Partners FS) a Petr Stuchlík (Fincentrum, a.s.) v následující debatě s tímto pohledem v podstatě souhlasili, diskuse se však vedla o nezbytnosti uchování osobního vztahu a servisu poradce vůči klientovi. Tady zatím v dohledné době žádná technologická náhrada či roboadvice není a nebude. Důležitý je i důraz na vzdělávání a širší rozhled poradce. „Prostá produktová školení již zdaleka nestačí pro dosažení úspěchu v oboru - poradce s kvalifikací, rozhledem a znalostí kontextu ekonomiky vždy podá kvalitnější radu a bude nakonec úspěšnější než naučený produktový prodavač“, říkají šéfové největších distribučních společností na trhu. Zajímavý byl i rozpor, který vidí účastníci diskuse mezi finančními poradci z progresivních distribučních společností a mezi „kamennými domy“ pojišťoven a bank, kde se technologický vývoj a novinky prosazují pomaleji – a to vzhledem k historii a rozsáhlosti systémů a zejména kvůli legislativním a bezpečnostním omezením.

Nejštědřejší

S podporou účastníků konference v rámci tomboly a příspěvkem EFPA za každého účastníka konference se podařilo získat 20 000 Kč pro dobročinné účely a podpořit tak projekt Šance (projektsance.cz).

obrazek

Nejpestřejší

Naši partneři prezentovali své produkty a sítě v přilehlém sále, stále bylo na co se dívat a kam zajít. Nesmíme opomenout společenský podvečer a ochutnávku dobrých jídel a pití spojenou s módní přehlídkou.

Co říci závěrem? „Šest nej pro šestý ročník konference“ ocenili i účastníci: již ve více než 110 sebraných dotaznících vyjádřili spokojenost s novým modelem konference a myšlenkou workshopů, a přinesli zajímavé podněty pro další, VII. ročník EFPA konference, na kterém se již brzy začne pracovat. Velký dík za úspěch konference patří partnerům, řečníkům a zejména účastníkům a EFA poradcům, bez jejichž inspirace by konference nebyla úplná.

Pokud se vám konference líbila, nezapomeňte si rezervovat čas na její VII. ročník, jako v září.

Pokud vás zajímají prezentace jednotlivých řečníků, naleznete je na webu konference: www.efpa.cz/konference

Na shledanou se těší tým EFPA ČR!

Kompletní fotogalerie

Sdílejte

zpět na všechny aktuality